logowanie
środa, 20 wrzesień 2017 r.
 
Michael Jackson biography, photo, video
 Szukaj
Michael Jackson biography, photo, video
Michael Jackson biography, photo, video
 
Herb Pragi

Herb Pragi, nadany jej na mocy przywileju króla Władysława IV i używany do dziś przez władze obecnej dzielnicy, składa się z szeregu elementów, które podzielić możemy na dwie zasadnicze części.

Pierwsza to wizerunek matki Boskiej z Dzieciątkiem spoczywający na Domku Loretańskim, podtrzymywanym przez trzy anioły – dwa z boku i jednego od dołu. Domek Maryi z Nazaretu miała odnaleźć w czasie swej pielgrzymki do Ziemi Świętej matka cesarza rzymskiego Konstantyna – Helena. Zrujnowany obiekt nakazała skryć wewnątrz nowej świątyni. Gdy minęło tysiąc lat, a napór muzułmanów był coraz silniejszy, Bóg w cudowny sposób przeniósł domek z Nazaretu do Ilirii – krainy w zachodniej części Płw. Bałkańskiego (obecnie Chorwacja). Stać się to miało 10 maja 1291 r. Jednak ziemia bałkańska okazała się widać niegodną, gdyż dokładnie 10 grudnia 1294 r. aniołowie Pańscy przenieśli domek nad Adriatykiem do Italii, gdzie stanął pośród starożytnego lasu laurowego. Moment legendarnych przenosin widzimy właśnie w herbie Pragi.

Druga część herbu obejmuje znaki związane z biskupem kamienieckim Michałem Działyńskim, właścicielem Pragi w 1648 r., oraz kapitułą tej kresowej diecezji. Infuła, biskupie nakrycie głowy, oraz pastorał, czyli biskupia laska, odnoszą się do godności i funkcji piastowanej przez Działyńskiego. Znajduje się pomiędzy nimi herb rodu Działyńskich, tzw. „Ogończyk” – zwrócona w górę srebrna strzała oparta na półpierścieniu. W dolnej części herbu Pragi dostrzeżemy skrzyżowane dwa klucze i miecz – herb kapituły diecezji kamienieckiej.

Znaki umieszczone na tarczy herbowej obejmuje wieniec laurowy – symbol nadziei i zwycięstwa wiary w Chrystusa.

Wieńcząca herb „corona muralis” jest późniejszym dodatkiem.
 
Babaryba
Michael Jackson biography, photo, video