logowanie
czwartek, 17 sierpień 2017 r.
 
Michael Jackson biography, photo, video
 Szukaj
Michael Jackson biography, photo, video
Michael Jackson biography, photo, video
Neologizmy
Warszawska ulica była niezwykle twórcza i płodna w wymyślaniu nowych wyrazów. Powstawały nowotwory zarówno znaczeniowe, jak i słowotwórcze. Nazywano obiekty jeszcze nienazwane oraz tworzono nowe, pomysłowe określenia obiektów już nazwanych.
 
a)     ZNACZENIOWE
 
codziennik – kurtka
setnik – centymetr
sypka – kobieta płodna
kurierka – karetka pocztowa
rybień - fiszbin
piekłorak, piekłoszczak – nieboszczyk
przymordka – fajka
 
b)     SŁOWOTWÓRCZE
 
W tej grupie nowotworów najbardziej produkcyjny okazuje się przyrostek –ak, tak charakterystyczny dla gwary mazowieckiej. Językoznawcy i publicyści (zwłaszcza małopolscy) podkpiwali z mazowieckich kurczaków, prosiaków, cielaków, które obecnie w ogólnopolskiej polszczyźnie chyba wygrały z kurczętami, prosiętami i innymi zwierzętami.
 
W gwarze warszawskiej mamy zatem łobuziaków, uczniaków, kociaki (od których można dostać buziaka). Figusi (chuligani hołdujący wzorom i modzie amerykańskiej) noszą zamszaki i spotykają się pod cedeciakiem. Ich chuligańska kariera na pewniaka skończy się w osobniaku na dożywotniaku.
 
Ciekawym zjawiskiem jest nazwa mieszkańca Warszawy – warszawiak. Jeszcze w XIX wieku istniała nazwa warszawianin, zaniechana w wieku XX. Forma z sufiksem –ak jest nie tylko wyrazem opisanych wyżej mazowieckich tendencji słowotwórczych, ale jest także obciążona semantycznie. Różnicę między warszawiakiem, a warszawianinem wyjaśnia taksówkarz ze wspomnień K.Wroczyńskiego „Z moją młodością przez Warszawę”:
 
Przyuważył mnie raz gość przy placu Trzech Krzyży koło grzybka. Siada do taksówki taki trep i zarządza: „Jadź pan na plac Konstytucji. Podjedzie pan Mokotowską do Koszykowej, a potem dalej już prosto na plac.” On mnie, uważa pan, warszawskiego rodaka, będzie uczył, jak mam jechać na plac Konstytucji. To, panie, przybysz, żłób z prowincji, co pare lat tu u nas mieszka. To nie warszawiak, to warszawianin!
 
Babaryba
Michael Jackson biography, photo, video