logowanie
środa, 20 wrzesień 2017 r.
 
Michael Jackson biography, photo, video
 Szukaj
Michael Jackson biography, photo, video
Michael Jackson biography, photo, video
 
Szmulowizna
Nazwa Szmulowizna wzięła się od założyciela osady Szmula Zbytkowera, żydowskiego kupca, protegowanego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego

Rejon rozciąga się na północ od Kawęczyńskiej; jej główną ulicą zawsze pozostawała Radzymińska. To właśnie po obu stronach tej głównej arterii osady, krótko po 1867 roku, zaczęły powstawać istniejące do dziś ulice. Grunty Szmulowizny stanowiły wtedy w większości własność rodziny Brühl, która posiadała je od 1834 roku. Powstawały tu domy dość liche, głównie drewniane.
Szmulowizna uzyskała wtedy złą sławę okolicy niebezpiecznej. W osadzie stale przebywały osoby podejrzane, gdyż pozostawała ona poza jurysdykcją miejską. Po przyłączeniu jej do Warszawy w 1891 roku sytuacja była na tyle patologiczna, iż objęcie nowej dzielnicy opieką przez policję miejską nie poprawiło znacząco sytuacji.

Autor przewodnika po Warszawie z 1893 roku pisał na temat lokalnych rzezimieszków, iż indywidua te miały nawet swą techniczną nazwę „kruków”, znaną całej ludności okolicznej, z tego, że jak kruki rzucali się na wszelką zdobycz. Organizowali oni gromadne wyprawy „po łupy” do miasta. W początkach ubiegłego stulecia tutejszych awanturników zwano „kotleciarzami”, a to za sprawą charakterystycznej grzywki na czole wyglądającej jak kotlet.
 
Michael Jackson biography, photo, video