logowanie
środa, 20 wrzesień 2017 r.
 
Michael Jackson biography, photo, video
 Szukaj
Michael Jackson biography, photo, video
Michael Jackson biography, photo, video
Ulica Floriańska
autor: Michał Pilich

Praska ulica Floriańska nie jest ani tak długa ani tak znana jak jej krakowska imienniczka. W porównaniu z innymi ulicami Pragi nie należy do najstarszych pośród nich, ani do najgęściej zabudowanych. Wartością Floriańskiej jest to, że do dziś przetrwały wszystkie jej przedwojenne budynki oraz stare latarnie i bruk uliczny co nawet na prawym brzegu Wisły należy do rzadkości.

Początki dziejów ulicy Floriańskiej wiążą się z faktem oddania do użytku mostu Aleksandrowskiego ( zwanego mostem Kierbedzia ) w 1864 roku. Wtedy to postanowiono zrealizować po praskiej stronie rzeki dojazd do niego wraz z wytyczeniem kolistego placu i rozchodzącymi się od niego promieniście ulicami. Projekt ten opierał się na modnych wówczas francuskich wzorcach projektowania nowych arterii miejskich. Kolisty plac nosi dziś imię Weteranów 1863 roku. Nowy plac i nowe ulice, położone pomiędzy mostem, a pobliskim Dworcem Petersburskim, sprzyjały rozwojowi tej części Pragi.

Jedną z tych nowych ulic była dzisiejsza Floriańska. Jednakże obecna nazwa obowiązuje od roku 1916 gdy Warszawę opuściły już wojska rosyjskie wraz z carską administracją. Do tego czasu nosiła miano ulicy Konstantynowskiej. Nowa nazwa, nadana po 1916, jak łatwo się domyślić odnosi się do patrona dzisiejszej praskiej katedry. Najstarszym świeckim budynkiem przy Floriańskiej, usytuowanym u jej zbiegu z ul. Jagiellońską, jest znany wśród mieszkańców Pragi Dom Weteranów Powstania Styczniowego 1863 r. Wzniesiony w latach 1896-1900 służył jako schronisko dla wdów po rosyjskich weteranach wojskowych, a domem dla powstańców stał się w 1924 roku. Życie i postacie "praskich" weteranów zasługują na osobny artykuł, warto jednak choć przypomnieć charakterystyczne granatowe mundury, które wyróżniały ich w krajobrazie przedwojennej Pragi. W domu znajdowało się 20 miejsc dla byłych powstańców, jednakże z biegiem lat i wymieraniem staruszków przybywało miejsc pustych. Dom Weteranów nigdy nie odznaczał się bogatą dekoracją elewacji choć i tak została ona zubożona po ostatniej wojnie. Elementem wyróżniającym budynek była kopuła wieńcząca ryzalit u zbiegu obu skrzydeł domu.


Najbardziej okazałym domem przy Floriańskiej jest kamienica pod numerem 8, którą "Atlas dawnej architektury Warszawy" J. Zielińskiego określa jako kamienicę Franciszka Brzozowskiego wzniesioną tuż przed wybuchem I wojny światowej, bo w latach 1911-12. Wyniosła, pięciopiętrowa kamienica, dodatkowo nakryta mansardowym dachem mieszczącym jeszcze jedną kondygnację, na skutek braku powojennych remontów ( rzecz na Pradze normalna) zaczęła popadać w ruinę. Skuto dekorację fasady, a pierwotną mansardę strawił pożar. Dodatkowo przez wiele lat forsowano z różnym natężeniem projekt przeprowadzenia tędy nowej, równoległej do ówczesnej al. Świerczewskiego ( dziś Solidarności ) arterii komunikacyjnej.

poprzednia  { 1 | 2następna
Babaryba
Michael Jackson biography, photo, video