logowanie
środa, 20 wrzesień 2017 r.
 
Michael Jackson biography, photo, video
 Szukaj
Michael Jackson biography, photo, video
Michael Jackson biography, photo, video
Ulica Inżynierska
autor: Michał Pilich
Inżynierska należy do grona tych praskich ulic, które praktycznie w całości zachowały swą dawną zabudowę i oblicze. Mógłby ktoś rzec, że przecież Praga jako całość zachowała najwięcej z klimatu przedwojennej Warszawy, więc po cóż wyróżniać jedną ulicę? Sądzę jednak, że jest to twierdzenie trochę na wyrost, ponieważ nie możemy zapominać, że niemała część zakątków Pragi w ciągu ostatnich dziesięcioleci znacząco się przeobraziła i nadal się zmienia. Nowe domy, czy wręcz całe blokowiska, wyparły niegdysiejszą zabudowę, jak stało się to chociażby na części Szmulowizny w przypadku takich ulic jak Wołomińska lub Łomżyńska. Inżynierska zachowała swą substancję i w tym należy szukać jej wartości.

Gdy przyglądamy się Inżynierskiej z okien przejeżdżających przez nią autobusów możemy mieć wobec niej mieszane odczucia. Wiele domów sprawia przygnębiające wrażenie za sprawą swych odrapanych fasad. Niegdyś piękne i bogato dekorowane elewacje porażają stopniem zdewastowania. Stan ten jest wynikiem także celowego niszczenia dekoracji, zrywania siłą ozdobnych kamiennych lub żeliwnych balkonów, skazania kamienic na wegetację pod postacią ruder - taką politykę prowadzono w stosunku do starej Warszawy w minionym systemie.

Mało kto już dziś pamięta, że jeszcze w końcu lat 70. planowano wyburzyć znaczną część tego rejonu miasta, aby na miejscu sąsiadujących ze sobą ulic Inżynierskiej, Małej, czy Konopackiej postawić luźno rozrzucone bloki. Na szczęście chore wizje architektów i decydentów, postrzegających miasto jako zespół blokowisk wyzutych z historycznego osadzenia w przestrzeni, w tym wypadku nie doczekały się realizacji.

Domy, choć okaleczone i zapomniane, przetrwały. O dawnej świetności mogą świadczyć tylko ocalałe szczątki, jak mięsiste boniowanie parteru (czyli zdobienia w poziome pasy) kamienicy nr 1 z około 1900 roku, ponad którym wznosi się już tylko naga ceglana ściana. Podobnie w domu Romualda Nazimka, powstałym w latach 1911-12 przy Inżynierskiej 9, ponad pilastrami fasady, czyli przyściennymi dekoracyjnymi kolumnami przedzielającymi tu kolejne okna, zachował się w wygiętym szczycie medalion, na którym widnieje rok ukończenia budowy - 1912.

Początki dziejów ulicy Inżynierskiej wiążą się ściśle z powstaniem i dalszym rozwojem warszawskich tramwajów. Oto w 1882 roku, na miejscu dzisiejszej ulicy, urządzono dojazd do składów oraz zajezdni tramwajów konnych.
poprzednia  { 1 | 2następna
Babaryba
Michael Jackson biography, photo, video